Laululindude Ja Madude Ballaad – ehk aeg enne \”Näljamänge\”. (Ballad of Songbirds and Snakes). Suzanne Collins

Facebook
Twitter
LinkedIn

Teda õhutab auahnus. Teda kannustab konkurents. Kuid võimul on oma hind.

Just sellised sõnad olid Suzanne Collinsi noorteromaanil \”Laululindude ja madude ballaad\” tagakaanel. Mäletan, kuidas seda raamatut inglisekeelses versioonis \”Ballad of Siongbirds and Snakes\” Rahva Raamatus nägin ja seisatasin. \”Näljamängud\” on üks noorteromaane, mis mind väga puudutas ja mille iga rida ma nautisin… nagu ka Näljamängude filme.

Võtsin raamatu kätte ja sain aru, et see ei ole see \”päris\” Näljamängud… ja et sel korral on peategelaseks president Snow? Kes on alles kooliaeline? Kas see lugu on enne näljamänge? Kiire sissevaade andis vastuse: enne Katniss Everdeeni näljamänge, kuid mängud olid juba olemas.

Tribuudid, katniss ja 12. ringkond – näljamängud siis ja nüüd

Näljamängudega on kummaline lugu, pärast esimese raamatu lugemist ja filmi vaatamist on selge, millega tegemist. 24 tribuuti, 12 ringkonda, poiss ja tüdruk – kõik tehtud omamoodi showks, mida jälgib kogu Panem. Võidab viimane ellujääja, kes saab au ja kuulsuse, suure maja \”Võitjate alleel\” ja keda mäletatakse igavesti. Vähemalt nii oli see 74. näljamängudes, mil esmakordselt Katniss Everdeeniga tutvusime.

Laululindude ja madude ballaadi ajal olid saabumas alles 10. näljamängud ja olukord oli pisut teine. Näljamängud ei huvitanud rahvast, tribuute hoiti loomavagunites ja – puurides näljas ning võitja saadeti koju õlalepatsutuse ja \”palju õnne\” sõnumiga. Sa küll elasid just üle võitluse elu eest areenil, mis täis erinevaid ohte alates relvastatud eakaaslasest, lõpetades surmavate madude ning inimliku näljaga, kuid tulles mingist ringkonnast, oled Sa tühine.

Mängude edasist arengut 11 mängudest 74. nn Katnissi mängudeni seletavad alles raamatu täitsa viimased lehed, mis tegelikult minu jaoks lõpuks ka ringi kokku sõlmisid ja terviku lõid. 12. ringkonna olulisus, katnissi tähendus ning näljamängude tulevikuolumusega kaasnev au ja kuulsus.

Värvilised maod, seelikud ja pilapasknääri laul

Noor Corioranus Snow kui puhas lumi ja Lucy Gray Braid- vikerkaarevärvilise ja elava häälega Covey, kes satub Näljamängude tribuudiks annavad kokku vägeva paari. Nad töötavad üheskoos välja strateegia Näljamängude võitmiseks: ühte neist kannustab võim, teist teotahe, kuid mõlemad väidavad, et see on armastus.

Loo vältel kannavad olulist rolli ohtlikud maod, kes võivad sisuliselt hetkega Sinu elu lõpetada.

Armastus võidab kõik? Aga kas see muudab midagi?

Loe veel:

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga