Kepleri Peegelmees. Skandinaavia krimka tõeline tasemenäitaja

Facebook
Twitter
LinkedIn

by Lars Kepler

Lars Kepler (ja Stig Larsson) oli(d) esimene(sed), kes tutvustas(id) mulle Skandinaavia kriminaalmaastikku. Maailma, mida ma täna palavalt armastan.

Kepleri lummus – WOW- efekt, mis ei kao

Mäletan selgelt raamatu \”Hüpnotisöör\” ja kui äge tundus KEPLERi kiri raamatuseljal – kui stiilipuhas ja nii hästi väljatöötatud oli see raamatu kujundus.

Paratamatult sattus minu kätte toona, aastaid tagasi, esimesena Kepleri saagast hoopis \”Painajalik Leping\”, kuid pärast Jurek Walteri saaga algust \”Uneliivamehes\” olin ma lummatud. Film hakkas kerima ja alles eelmisel aastal loetud \”Laatsarus\” viis pinge reaalselt haripunkti… kas tõesti on võimalik nii põnevalt kirjutada? Ja kas tõesti saab välja mõelda pahalase, keda hakkad ka ise pimedal kõrvaltänaval õhtujooksu tehes justkui kartma… ja üle õla tagasi vaatama? Jah, Kepleri sulg toodab puhast kulda, paralleelselt põneva looliiniga, mis on alati pöördelisi twiste täis.

Peegelmees – kas Jurek Walter on tõesti tagasi?

Jõulude eel poelettidel Lars Kepleri uut raamatut nähes, teadsin, et see on minu jaanuarikuu raamat. Veel enam, mõtlesin, et kuna Kepler minu krimkaarmastusele alguse lõi, annan seekord ka oma panuse, et kirjanikuduot ise toetada – laenutamise ja pika lugemisjärjekorra asemel soetasin Peegelmehe Apollost. Lõpuks ometi on puhta raamatuseljaga KEPLER mu oma koduses raamaturiiulis olemas. Suurepärane tunne!

Lõpuks ometi on Lars Kepleri raamat ka minu raamaturiiulit kaunistamas. Uhke tunne!

Minu esimene küsimus raamatut avades oli, et kas on võimalik, et Jurek Walter tuleb ikkagi tagasi. Läbi peegli- viidates \”Peegelmehe\” nimele? Läbi tuttavate-sugulaste? Läbi mälestuste? Kas Joona Linna elab selle üle ja kuidas tema lugu jätkub. Süvenesin alati läbimõeldud kaanefotole ja sain aru, et pildil on tüdruk mänguväljakul. Kas see on Lumi, kelle Jurek hautaguselt maalt läbi peeglite üles on leidnud? Põnev. Avasib raamatu ja asusin lugema.

Sisseelamine, pinge. Pinge. PINGE. Seosed.

\”Peegelmees\” algas nagu ikka ühe äkilise juhtumiga. Tegelaste tutvustamise ja omaette looga. Tunnistan, et mul kulus omajagu aega, et n.ö loo reele saada ning juttu sisse elada. Tekkis küsimusi, ja Kepleri lihtne kuid piisav kirjeldav stiil ei andnud vastuseid… kohe kätte.

Leht lehe haaval hakkasid raamatutegelased minu peas elama, said kena vormingu ning selle aasta ägedaim thriller läks käima minu peas ja ainult mulle. Ühesõnaga pole hullu, et kinod kinni. Tõepoolest, tüdruk ja mänguväljak omasid raamatus üsna keskset rolli, mille ümber lugu hargnema hakkas. Erik Maria Bark viis tagasi \”Hüpnotisööri\” maailma. Umbes 60 lehte pärast algust olin ma raamatust tõeliselt lummatud ning hakkasin veel detailsemalt lugema kõiki detaile ja märke, mis mu oma peas mõrvali jälile viisid.

Tegevused toimusid mitmes erinevas paigas ja raamatu tapatööd tõid välja väga põneva fakti ühe näriliseliigi kohta, mis viis mõtted Brasiiliasse Rio-karnevalile. Ma reaalselt istusin, imestasin ja Guugeldasin mõeldes, et huvitav, kas see on päriselt nii…

Kepleri Peegelmees on tegelikult sobilik ka öökapiraamatuks. Tasub meeles pidada, et tegemist on krimkaga ja mõned hirmsad kohad ikka on!

\”Jah, ma tean kes on mõrvar…\”

See on minu mõte igat krimkat lugedes. Pärast kümneid raamatuid võiks arvata, et midagi on selgeks saanud. Fakt on, et enamasti ma eksin. Lars Kepleri lugude pöördepunktid on aga minu jaoks klass omaette. Peegelmees ei valmistanud siinjuures pettumust.

Loo lõpplahendus oli ootamatum kui ma arvasin ning kõik tekkinud küsimused said vastused. Veel enam, vastuse said ka küsimused, mis ei tekkinud… aga sidusid terve loo taas suurepäraseks tervikuks. Just loo terviklikkus, Joona linna sümpaatselt väljaehitatud karakter ja ootamatud keerdkäigud läbi raamatu, lisab KEPLERi raamatud minu jaoks pärast ilmumist kohesesse lugemisnimekirja.

Aga… Kas Jurek Walter on tagasi? Ja kas kaanepildil on Lumi? Soovitan soojalt Peegelmehe laenutada või osta ja lugeda. Soovitatavalt reedel – see on täpselt sobilikus pikkuses lugemine just nädalalõppu! Ja ka neile, kes Kepleri varasemaid raamatuid lugenud ei ole – Joona Linna poeb kohe hinge.

Mina hindan Keplerite duot hindega 9/10 – nad on nii stiililt kui loo jutustamise võimelt tõeline Skandinaavia krimkade tipptase.

Kui Sa otsid aga hoopis lihtsalt lugemist, soovitan Sulle Väikse Nurgapoe sarja või hoopis emotsionaalset \”Kus Mets kohtub tähtedega\”.

Loe veel:

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga