Kus Laulavad Langustid. Veidrast nimevalikust imelise lugemiselamuseni.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Mu sõbranna rääkis mulle juba koroona esimese eriolukorra ajal, et see \”Kus laulavad langustid\” on ĂĽle pika aja ĂĽks superhea raamat. Ma kĂĽll usaldan alati tema arvamust, kuid kuidagi see nimi mind ei kõnetanud… veel enam, see ei jäänud mulle meeldegi. Kuni ta ĂĽkskord ĂĽhes teises vestluses paar kuud hiljem seda sama asja rääkis, KUI hea raamat see \”Kus laulavad langustid\” ikka on.

Seekord jäid mulle meelde sõnad \”Kus\” ja \”Laulavad\” – sellest piisas, et raamat Google abiga ĂĽles leida ja selle kohta pisut juurde uurida. Goodreads kiitis seda Delia Owensi teost taevani ning muu jutu kõrval olevat raamatus ĂĽks paralleelne \”kriminaalne\” tegevusjoon. \”Kriminaalsed sugemed\” aitasid mind veenda, kuna olin tol ajal täitsa krimkade lainel.

Paar päeva hiljem läksin raamatupoodi ja olin lummatud raamatu disainist ja ostsin selle pikemalt mõtlemata koju kaasa. Esimese asjana selgitasin ma välja, mis või kes need langustid ometi on…

Langustid – kes või mis need laulavad? Ja mis on padura, millest raamatus palju juttu?

Delia Owens kasutas nutikat nippi – tekitades raamatu nimega teatavat põnevust. Ilmselt on täna kõik inimesed, kes viimase aasta jooksul raamatupoes käinud Langustide raamatut juba mitmendat kuud järjest mĂĽĂĽgiedetabelite tipus märganud ning sajad tuhanded raamatusõbrad ĂĽle maa on saanud oma sõnavarasse uue sõna – langustid. No ja kui esimene kord ei jäänud see nimi teps mitte meelde, siis tänaseks tean seda unepealt.

Langustid ei ole põnevad kure või haigrumoodi linnud, mida mina – ilmselt raamatukaanest ja -temaatikast inspireerituna – arvasin omamoodi huikavat ja päikseloojanusse lendavat. Langustid on kĂĽmnejalaliste seltsi kuuluv vähiliste perekond.

Ja padural pole suurt seost ei padrunite ega põduratega. Padur on rohke taimestikuga märgala mere-või järve läheduses. Ja kui räägime paduratĂĽdrukust on see omamoodi nagu 21. sajandi MowglitĂĽdruk – aga lugu liigub pisut sõbralikumas ja realistlikumas suunas käies kaasas tĂĽdruku õppetundide, padura ohtude, looduse tundmise ja tunnetega, mis meid kõiki nii pilvepiirini tõstnud kui murust madalamaks surunud. Ja kuigi järjekordne \”Mowgli\” isekasvamise lugu võib kõlada nagu \”been-there-done-that\”, siis Kya lugu raamatus \”Kus laulavad langustid?\” oli kĂĽll kohati tuttav lugu, aga nii põnevas ja ilusas võtmes, et tegelikult oli raske järgmist sammu ette näha ning lugemine oli puhas nauding.

Krimka? Kriminull? Suhtedraama? Looduslugu?

Mul kulus endal pisut aega, et aru saada, mis raamatuga langustide näol tegemist on. Pean tunnistama, et loodusläheduse kirjeldus raamatu tagakaanel mind pisut heidutas – ju on mingeid varasemaid kogemusi, mis \”loodusloo\” minu jaoks pigem \”igavaks\” liigitab.

Kõige enam kõnetas mind soovituse kõrval \”mõrvamĂĽsteerium\”, mis raamatus tõepoolest olemas on… ja tõepoolest põnev… ja tõepoolest ootamatu lõpplahendusega. Suhted loomulikult ka – ega ma vist muidu poleks kunagi Väikse Nurgapoe Või Gideon Cross\’i Sylvia Day raamatuid ette võtnud.

Kuid lõpuks pean tõdema, et raamatu tegi heaks kogu ideaalne kombo, sealhulgas oli äärmiselt oluline roll just looduslool, mis maalis selge pildi paduraelust ning tõi langustid laulma ka minu koju ning paduralindude laulu koos vapustavate päikesetõusedega ka minu rõdule. Delia Owens on minu jaoks ideaalne näide, kuidas raamat viib seiklema, rändama ja joonistab perfektseid pilte.

Parim raamat aastal 2020?

Kya oli kindlasti aasta 2020 superkangelasi – kõige otsesemas mõttes. Ja \”Kus Laulavad langustid?\” on raamatupoodide TOPi riiulil põhjusega, see tõepoolest on suurepärane lugemiselamus. Kya võidab kiirelt Sinu sĂĽdame nagu ka kogu imeline loodus ja paduraelu. Mulle meenus natukene ka Huckleberry Finn, kellega lapsena Charles Dickensi \”Tom Saywerist\” lugesin ja multikas nägin – seega oli minu jaoks ka selline aastatetagune äratundmine loost, mida lugesin, kui ise täitsa laps olin.

Palju võrreldakse Langustide raamatut ka \”Kus Mets kohtub tähtedega\” raamatuga. Mulle väga meeldivad tähed, mets ja kauged galaktikad – nii põnev ja mĂĽstiline – kuid sel korral võitis lihtne padura ja veel lihtsam Kya.

Hindeks 10/10 – imeline ja kaanest kaaneni nauditav lugemisseiklus

Loe veel:

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga