Lipugambiit (Queen\’s Gambit) ehk uus äge naisiidol Beth Harmon. Walter Tevise sulest ja Netflixi seriaalist

Facebook
Twitter
LinkedIn

Nägin kevadel, kuidas sõbranna soovitas oma sotsiaalmeedia seinal Netflixi Queen\’s Gambit\’i sarja.

\”Üle pika aja üks vapustav vaatamine!\” kirjeldas ta. Lugesin tutvustust ja kuigi olen alati igatsenud malet osata, mõtlesin isekeskis, et kuhu see lugu hargneb. Meenus, kuidas käisime isaga vaatamas filmi \”Pawn Sacrifice\”, mis siis oli Bobby Fisherist – tõelisest malegeeniusest. Film oli huvitav ja hoidis pinget, meenus mulle.

Ja kuigi ma isegi ei teadnud, mida tähendab \”gambit\” (või ka \”gambiit\”), siis otsustasin öelda elukaaslasele, et vaatame seda sarja. Selleks ajaks oli selge, et Netflix on avastanud jäjekordse kullaaugu – Queens Gambit oli igal pool ja postril olev neiu lihtsalt kutsus vaatama.

The Queens Gambit. Pildi allikas.

Beth Harmoni ja Queens Gambiti sarja lummuses

Mul olid sarjale kõrged ootused ja soovitan absoluutselt igaühel selle üle vaadata ja oma emotsiooni luua. Mäletan, kuidas juba esimese osa järel \”Beth Harmoni\” nime Googlisse sisse toksisin, et temast rohkem teada, ja sain aru, et teda päriselt siiski kunagi sellise kuju ja nimega ei eksisteerinud. Ometi oli ta filmisaaga (sarjal 8 osa) lõpus minu jaoks üks ägedamaid naiskangelasi, kellest hiljuti olin kuulnud. Lihtsalt. Nii. Kuradi. Äge. Naine

Mulle meeldis Beth Harmoni sihikindlus kuid inimlikkus, kus ta libastus. Ma nautisin tema veidi isekeskset kuid samal ajal yolo– stiilis olekut kuid lojaalsust oma lähedaste osas. Tundsin, kuidas mul on temalt õppida püsivust. Tal oli äärmiselt äge stiil ning ausalt öeldes pandi näitlejaga täppi: Anya Taylor-Joy sobis sellesse rolli ideaalselt – absoluutselt perfektselt. Lisaks nautisin sarja soundtracki ja visuaaset keelt: kuidas Beth oma mõttes malendeid kujutas ja kogu tema seiklusrohket teekonda Kentuckys, New Yorkis ja välismaal võistlemas.

Kord ütles mu Leedu kolleeg mulle, et ma meenutan talle Queens Gambiti peaosalist. Üks ägedamaid komplimente, mis mulle kunagi tehtu.

Lipugambiit on RAAMAT!?

Suve hakul nägin raamatupoes oma iganädalast inspiratsioonituuri tehes, et Queens Gambit (eesti keeles \”Lipugambiit\”) on tegelikult raamat. No ja ikka juba päris kaua aega tagasi ilmunud raamat, aastast 1983 ja Walter Tevise sulest. Tunnistan ausalt, et olin täitsa üllatunud, et lugu sel korral raamat-sari pidi käis. Järele mõeldes, tõesti, mis siin imestada: sari oli nii hea, et harva on see originaalallikaks. Tevise esimene raamat nägi välja hoopis teistsugusem kui pilt Beth Harmonist malelaua ees ja võidukas säde silmas.

Tundsingi uue raamatuversiooni just seriaalist tuttava visuaali järgi ära. Ja teadsin, et see on järgmine raamat, mille ma omale soetan. Veel enam, selle pakin omale puhkusekotti kaasa rannapuhkuseks Korful. Mul oligi parajasti paar raamatut pooleli, kui \”Lipugambiidi\” soetasin ning tundsin nii suurt elevust iga kord, kui mu silm sel pidama jäi. Beth Harmonist panin pildi isegi oma vision boardile kui ühest kurdima ägedast naisest!

Ootasin puhkust, et raamat esimesel võimalusel avada ning seda endasse ammutada!

Beth Harmon \”Lipugambiidi\” raamatus minuga koos puhkusele suundumas

Queens Gambit: Sari või raamat? Minu mõtted

Jõudiski kätte see imeline suvine laupäevahommik, mil alustasime teekonda Korfu suunal. Viimasest reisist oli pikk aeg möödas nii, et põnevus oli reaalne – seda enam, et Kreekas ma käinud polnud ja pakkisin omale kaasa 3 raamatut, sh Lipugambiidi, mille eestikeelne nimi siiski nii mittesuupärane on.

Võtsin raamatu kohe esimesel lennul lahti ja asusin lugema. Kõrval jooksis seriaal ja tuleb tunnistada, et filmis ja sarjas oli mõnusalt sama joont järgitud. Mõned kohad tulid väga tuttavad ette ning tunnistan meeletu raamatusõbrana, et kuidagi jäi raamat minu jaoks pisut isegi… igavaks?

Netflix on teinud sarjaga super töö – uueks terminiks on saanud isegi Netflixi turundus, kuna sari tõstis meeletut huvi male vastu kõikjal maailmas. Ma ise mõtlesin samas suunas. Ilmselt polek see raamat ilma filmita iialgi minu kätte sattunud, kuid sarja teostus oli nii suurepärane, et raamatu suunas oli igasugune ihalus.

Queens Gambiti sari tegi minu jaoks Beth Harmoni üheks viimase aja ägedamaks naiskarakteriks – ma pole kindel, kas sama äge inimene oleks jõudnud minuni vaid raamatuga. Võimalik, et oleks.

Ja tõesti – kogu lugu oli enne värvilist liikuvat pilti mustvalgel kirjas ning oli absoluutselt olemas, siis on vaid 2 sarja, mille puhul tunnen, et raamat justkui jääb pisut alla. Troonide mäng (ehk Jää ja Tule laul) ning Lipugambiit. Aga raamatud andsid meile Starkid ja Lannisterid ja tõid lauale taas male põnevuse ja andsid maailmale Beth Harmoni.

Netflixi turundus läbi Queens Gambiti

Lõpu veel väike fakt. Kas teadsid, et Netflixi turundus sai just läbi \”Queen\’s Gambit\” sarja päris põneva uue väljenduse. Kas see ongi meie turunduse tulevik?

Nimelt pärast Netflixi sarja vaatamist:

  • Malelaudade müük tõusis rohkem kui 1000%
  • Walter Tevise originaalraamat (mille minagi ostsin ja lugesin) sai 37 aastat pärast avaldamist bestselleriks

Allikas: Booming Chess Sales Prove Netflix is a Potential Advertising Channel

Ehk olid Sinagi see, kes salamisi malelaua välja otsis või hoopis raamatupoes Beth Harmoni pildiga raamatu koju viis? Ma tegin mõlemat.

PS: kui tunned, et võimsad naised Sulle meeldivad, siis loe kindlasti ka raamatut \”Kus laulavad langustid\” ning ole ka ise üks \”Sõltumatu naine\”

Loe veel:

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga